FileMaker
FileMaker

FileMaker

Bazy danych stanowią absolutnie niezbędny element niemalże każdej gałęzi biznesu. Różnego rodzaje zasoby, projekty czy raporty są niezbędne do prawidłowego przepływu danych zarówno w małych firmach, jak ogromnych przedsiębiorstwach. Nadmiar nagromadzonych informacji mógłby często stanowić spory problem – szczególnie jeśli w grę wchodzi dynamiczna wymiana informacji np. pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. W tym miejscu z pomocą przychodzi FileMaker – program, który umożliwia ultraszybką kreację aplikacji przy wykorzystaniu minimalnej ilości kodu programowania. Brzmi niejasno? Najjaśniej ujmując – FileMaker (https://goidea.pl/filemaker.php) umożliwia zebranie danych z różnych źródeł w jednym miejscu oraz ich krzyżowe wykorzystanie (dlatego właśnie FileMaker jest określany jako cross-platform).

Jak działa FileMaker?

FileMaker to nie tylko program do krzyżowej kontroli baz danych podstawowych programów jak np. Microsoft Excel. Wychodząc na przeciw dużo większych wymagań przedsiębiorstw, FileMaker pozwala na kontrolę kompletnych systemów CRM czy POS, programów magazynowych (jak np. mCRS), organizacji czasu pracy, planowania produkcji czy obsługi maszyn. Pozwala on również wykorzystywać skomplikowane raporty oraz dashboardy czerpiące rozmaite dane z różnorakich źródeł danych w oparciu o systemy księgowe czy finansowe.

https://goidea.pl/filemaker.php

Tak szeroki zakres działania nie tylko pozwala na doskonałą kontrolę przepływu danych, ale również stanowi wsparcie przy ich buduwie spełniając wszelkie potrzeby użytkowników z różnych sektorów biznesu. Kompatybilność i łatwość użytkowania pozwala nie tylko na zminimalizowanie zaangażowania i skrócenie czasu pracy, ale przede wszystkim umożliwia zminimalizowanie kosztów na tle innych – kolokwialnie ujmując – łopatologicznych rozwiązań programistycznych.

Historia FileMaker w pigułce

Lata 80-te dwudziestego wieku były bez wątpienia czasem rozkwitu komputeryzacji na całym globie. Cyfrowe dane gromadzone na dyskach twardych komputerów stanowiły absolutną podstawę funkcjonowania biznesu na rozmaitych sektorach.

W roku 1980, w Concord, Massachusetts w Stanach Zjednoczonych firma Nashoba Systems utworzyła program o nazwie Nutshell – wówczas bazujący na platformie MS-DOS (poprzedniku wszechobecnego Windowsa). Oprogramowanie to było dostępne do użytku na komputerach stacjonarnych IBM.

Z momentem wejścia na rynek głównego konkurencyjna Windowsa, czyli Macintosha do programu dodano interfejs graficzny, jednak Leading Edge nie wyraził zainteresowania względem urozmaicenia formy, pozostając przy dobrze funkcjonującej formie DOS. Tym samym, deweloper Nashoba znalazł innego dystrybutora oprogramowania – Forethought Incorporated, co w kwietniu 1985 roku przełożyło się na powstanie programu FileMaker na platformę Macintosh.

Lata 80-te dwudziestego wieku były bez wątpienia czasem rozkwitu komputeryzacji na całym globie

Co ciekawe, Microsoft wyszedł z konkurencyjną aplikacją Microsoft File, która nie bardzo różniła się funkcjonalnością, jednak to FileMaker stanowił trend tamtego okresu, co sprawiło że na ów czas to FileMaker stanowił główny program do kontroli baz danych w świecie cyfrowym. Jednocześnie jednak, Microsoft wykupił Forethought Inc. co spowodowalo powstanie dostępnej dla platformę Windows wersji FileMaker 4.

Z biegiem czasu, przedsiębiorstwo Nashoba zostało wykupione przez nowopowstały Claris (utworzony de facto przez koncern Apple), a sam FileMaker doczekał się wersji Pro już w 1990 roku, by finalnie na początku trzeciego kwartału roku 1992 stać się platformą ogólnodostępną – zarówno dla systemów Mac, jak i Windows.

Dalsza historia to już najzwyczajniejsze urozmaicenia programu, który po dzień dzisiejszy stanowi podstawę funkcjonowania baz danych przedsiębiorstw na całym świecie.