FileMaker
Co to jest platforma FileMaker?

Co to jest platforma FileMaker?

Oprogramowanie FileMaker jest to aplikacja relacyjnej bazy danych. Pozwala na budowane, a także edycje baz danych poprzez intuicyjne funkcje jak na przykład „upuść i przeciągnij”. Oprogramowanie jest przeznaczone dla systemów macOS czy też Microsoft Windows. FileMaker jest to usługa do zarządzenia baz danych. Wersja Server umożliwia bezpieczną administrację oraz konfiguracje relacyjnych baz FileMaker Pro.

Platforma IT, jaką jest FileMaker umożliwia między innymi tworzenie aplikacji biznesowych. Posiada wbudowane funkcje, za pomocą których istnieje możliwość zarządzania treścią, kontaktami i nie tylko.

FileMaker jest także stosowany przez różne przedsiębiorstwa, firmy do śledzenia stanów magazynów, klientów, faktur, zleceń pracy. Dany plik bazy danych jest zbudowany z tabel, pól, różnych obliczeń, zestawów układów. W związku z tym Informacje cyfrowe mogą być potem wprowadzane do określonych pól, a także przechowywane jako rekordy. Potem tego rodzaju dane można przeszukiwać, sortować, uruchamiać automatyczne skrypty. FileMaker posiada opcje importowania plików z innych źródeł. Ma też możliwość generować wykresów, raportów, tworzenie ciekawych pulpitów nawigacyjnych. FileMaker jest w stanie działać jako prosty, graficzny interfejs użytkownika (GUI).

Stworzony, wygenerowany odpowiedni plik bazy danych może być następnie publikowany na serwerze FileMaker albo też na nowoczesnej chmurze FileMaker.

Licencje FileMaker

Z FileMaker mogą korzystać między innymi studenci, członkowie personelu UQ (UQ dostarcza oprogramowanie do użytku akademickiego, badawczego oraz administracyjnego), którzy posiadają odpowiednią licencję FileMaker. Licencja umożliwia wysłanie odpowiedniego wniosku IT aby zainstalować oprogramowanie.

Są dostępne dwie opcje licencji:

  • FileMaker Pro Advanced – Tylko określeni użytkownicy mogą korzystać z systemu.
  • FileMaker Pro Advanced – Wielu użytkowników może używać serwera FileMaker albo jednego systemu.

Użytkowanie domowe nie jest dostępne. Oprogramowanie FileMaker może być stosowane wyłącznie na komputerach, które należą do UQ.

Możliwości, jakie daje platforma FileMaker?

Platforma FileMaker daje przedsiębiorstwom duże możliwości w zakresie kreowania własnych programów, aplikacji na bazie intuicyjnej i funkcjonalnej platformy FileMaker. Umożliwia tworzenie własnych programów dopasowanych do indywidualnych potrzeb, potrzeb danej firmy, organizacji w obszarach takich jak zarządzanie dokumentacją, w tym: zamówienia, umowy, dokumentacje finansowe, dokumentacje jakościowe, projektowe itp.

Podsumowanie

FileMaker, FileMaker Pro to ogromne oprogramowanie służące do tworzenia aplikacji oraz baz danych. Tego rodzaju systemy są w stanie działać bezproblemowe na iPadzie, iPhonie, Macu i Windowsie oraz w Internecie. FileMaker może być stosowany w UQ do celów, administracyjnych, akademickich i badawczych. Licencje FileMaker są aktualizowane corocznie 20 lipca. FileMaker jest udostępniony w wersjach: FileMaker Pro, FileMaker Server, FileMaker Go, FileMaker Data API, FileMaker WebDirect oraz FileMaker Cloud. Aplikacja obsługuje szyfrowanie SSL (Secure Sockets Layer), szyfrowanie baz danych, a także zewnętrzne uwierzytelnianie za pomocą Active Directory, dostawców tożsamości OAuth 2.0 albo serwera LDAP.